Цей допис оригінально опублікований на DOU у грудні 2024 року
У серії дописів ділюсь своїм досвідом вступу в OMSCS - онлайн Computer Science магістратуру в Georgia Tech - і враженнями від навчання. Тут буде як корисна інформація для тих, хто розглядає онлайн CS магістратури, так і багато власного досвіду з суб’єктивними думками і англіцизмами.
Цей пост - огляд онлайн магістратур і вимоги до вступу.
Чому OMSCS
Ще на 1 курсі універу я прочитав статтю про магістратуру за ціною кави. Там автор порахував, що день навчання на OMSCS коштує як кава в Starbucks, що, погодьтесь, виглядає дуже привабливо для американського диплому у відносно відомому виші.
Українська державна CS освіта
Пропустіть цю секцію, якщо вам не цікаві проблеми вітчизняної вищої освіти.
Бакалавра комп’ютерних наук я отримував на кубіку (Факультет Комп’ютерних наук і кібернетики КНУ Шевченка). Якщо на молодших курсах я отримував багато задоволення від навчання, то на старших з цим було набагато гірше.
По-перше, на 2 курсі я почав працювати на дуже крутому проекті в GlobalLogic, на якому провів 3 з половиною роки і став з трейнішки мемним 21-річним сіньйором (заохочую вас написати комент про те, що не може бути 20-річних сіньйорів, і взагалі зараз інфляція тайтлів в українському айті, а щоб бути сіньйором треба мати мінімум 10 років досвіду). Це означає, що міг витрачати свій час заробляючи гроші, а не оцінки для стипендії в розмірі 1400 гривень.
І це розповсюджена ситуація. Активні й шарящі студенти починають працювати ледь не з першого курсу, бо всі хочуть заробляти гроші і набиратись досвіду в індустрії тут і зараз, а не через 4 роки.
По-друге, поступово предмети стають дуже специфічними, і у тебе немає змоги від них відмовитись. Тобто у тебе немає вибору, окрім як вчити те, що тобі дають, а дають всім однакове, незалежно від вподобань. Ну як, вибір є, але зазвичай це вибір між двома назвами одного і того ж предмету. У випадку КН на кубіку, єдиний реальний вибір - це вибір між кафедрами на 3 курсі, від якого в семестрі залежить 1-3 предмета. Це вибір між:
- чіловими предметами
- алгоритмікою, ML, криптографією (я обрав це)
- займатись веб-розробкою, але на парах в універі
Ці дві проблеми працюють у синергії. Тобто коли тобі дають нецікавий для тебе предмет, у тебе немає мотивації себе пересилювати і розбиратись, і ти просто йдеш приділяти час роботі. Таким чином, більшість знань, які надаються універом, проходять повз більшості студентів (включаючи мене).
Хочу зробити ремарку, що я не вважаю кубік поганим факультетом. Я не жалкую, що отримав тут бакалавра і обрав би КН на кубіку ще раз. По-перше, через нетворкінг - я вважаю, що на кубіку вчаться одні з найкрутіших людей. По-друге, незважаючи на ситуацію, яку я описав, періодично з’являється можливість вчити дуже цікаві предмети, які викладають дуже круті викладачі. Єдина проблема - вчасно помітити це, а не на екзамені, коли ти закриваєш предмет на 60, бо ти пропустив всі пари.
Отже, незважаючи на те, що я б обрав кубік для бакалаврату ще раз, я був неготовий обирати його для магістратури, як і будь-який інший факультет у державному виші в Україні. Як показали відгуки від колишніх однокурсників, які продовжили навчання, я зробив правильний вибір. Я почав глибше цікавитись іншими можливими варіантами.
Альтернативи
Почнемо з моїх вимог до магістратури:
- Повністю онлайн і асинхронна, щоб я міг легко поєднувати навчання з full-time роботою
- Має коштувати адекватних грошей
- Має бути у відомому респектабельному університеті, щоб посилити моє CV
- Має бути можливість проходження магістратури перебуваючи в Україні, бо у мене немає бажання виїжджати
- Має бути широкий вибір предметів
Як виявилось, станом на зараз з’явилась велика кількість онлайн магістратур, особливо в США. OMSCS була першою, і її успіх дав поштовх великій кількості аналогічних програм.
Коротко про Master of Science in Computer Science: рейтинг CS програм в різних університетах можна подивитись тут:
- topuniversities - з усього світу
- usnews - Graduate програми в США
- csranking - тільки США, але можна виставити фільтри по конкретній області CS
Загалом, майже у кожному випадку треба пройти близько 10 предметів в майже довільному темпі.
Отже, що ми маємо станом на зараз:
Stanford - тут не виникає питань щодо репутації, але ціна в 70k$ за диплом робить цей варіант не актуальним. Що насправді шкода, бо мені сподобалось проходити MOOCs по криптографії і компіляторам від Стенфорду.
Johns Hopkins - ситуація аналогічна, але ціна вже 53k$.
University of Illinois Urbana-Champaign (Coursera), скорочено UIUC MCS. Ціна вже 20k-24k, що вже стає більш реальним. Додатково, є широкий вибір із 22 дисциплін.
University of Texas at Austin, програма відома як MSCSO. Ціна рівно 10k за 10 предметів, що вже дуже приємно. Вибір більш обмежений, всього 18 предметів. Є схожі програми, але заточені специфічно під Data Science: MSDSO і AI: MSAIO.
GaTech, програма відома як OMSCS. Ось ми і добрались до справжнього скарбу. Це найстарша, наймасовіша онлайн MSCS програма. Ціна приблизно 7k за весь диплом. Є можливість обрати з майже 70 предметів на будь-який смак!
Цей список не повний, є багато інших програм. Для пошуку можна скористатися Coursera та EdX. Для вибору рекомендую дивитися відгуки на Reddit і відео на YouTube.
Щодо вищенаведеного списку, загалом найпопулярніші зараз програми - це OMSCS, MSCSO, UIUC. Враховуючи такі фактори як ціна та різноманітність дисциплін, очевидним вибором для мене є OMSCS, на другому місці - MSCSO.
Хочу відзначити, що якби я цікавився специфічно ML/DS/AI, я б можливо обрав UT at Austin, бо:
- Це один з найтоповіших універів, якщо розглядати саме DS
- Різноманітність предметів не так впливає, бо ти й так вчиш те, що тебе цікавить
- Різниця в 3k$ не так і суттєва для цілої програми
Про OMSCS і вимоги для вступу
В GaTech, окрім OMSCS, є ще окремі програми по дата аналітиці OMSA і по кібербезпеці OMSC. Але я розкажу специфічно про OMSCS. Наперед рекомендую полазити в інтернеті на тему OMSCS, особливо на Reddit.
Є вибір із великої кількості предметів. Треба пройти 10 із них, але пройти рандомні 10 не вийде. По проходженню 10 мають бути виконані вимоги однієї із 6 спеціалізацій. Найпростіший спосіб у цьому розібратись - натикати собі програму в цьому планері.
Порядок проходження теж важливий. За перший рік треба пройти 2 foundational курси (вони помічені зірочкою в списку) на оцінку не менше ніж B. Якщо у вас не вийде, ви просто будете обмежені у виборі предметів, поки не виконаєте цю умову.
Додаткове уточнення: навчальний рік складається з 3 семестрів - Spring, Summer, Fall. Не можна пропускати більше 2 семестрів підряд. На проходження програми відводиться 5 років. Всюди рекомендується починати проходити по 1 предмету за семестр. Як показала практика, це правильна порада.
Сподіваюсь мені вдалося розрекламувати програму, тому тепер ми поговоримо про вимоги до вступу. Вимоги описані тут.
Диплом бакалавра у сфері комп’ютерних наук або суміжній із середнім балом 3.0+ з 4.0, що відповідає десь 82+ по 100-бальній шкалі. АЛЕ! Не замучуйтесь, якщо ця вимога не виконана - на OMSCS вчиться багато людей без профільної CS освіти, або з середнім балом меншим за 3.0. Просто під час вступу такі заявки будуть розглядатись case-by-case.
IELTS або TOEFL на рівень C1. Більш детально тут. На жаль, з цим все строго і цю вимогу ніяк не обійти.
3 рекомендаційних листи. Бажано, щоб вони були від викладачів, які викладали у вас на бакалавраті. Якщо ж ви дід і отримали бакалавра вже дуже давно, то підійдуть листи від ваших керівників. Єдиний момент - вони мають хвалити ваші CS знання і вміння, а не готовність вночі фіксити поламаний prod.
Резюме і заповнена форма з питаннями, але це вже дрібниці.
Все! Якщо ці вимоги виконані і ви заплатили символічний application fee (десь 70 доларів), то ви майже гарантовано вступили. Тут майже немає відбору, це як масовий MOOC - люди просто відсіюються по ходу програми.
Важливий факт: по закінченню ви отримаєте диплом, аналогічний до дипломів, які GaTech видає on-site студентам. Також GaTech наголошує, що онлайн програма нічим не відрізняється від on-site, і щоб отримати диплом, треба буде суттєво напрягтись.